Dla mediów


Logotyp ZDR3+: eps , ai , jpg

Katalog o Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus": pobierz pdf

Związek Dużych Rodzin 3 Plus  ogłasza publikację swojego najnowszego raportu. Jest to owoc wieloletniej pracy Linii 3Plus, działającej w ramach organizacji. Linia 3Plus pełni funkcję ogólnopolskiego telefonu zaufania dla rodzin wielodzietnych, gromadząc unikatowe obserwacje, wyzwania, oraz potrzeby rodziców w Polsce. Raport dostępny jest TU.

Raport powstał przy wsparciu ekspertów z różnych dziedzin, w tym psychologii, socjologii, pedagogiki, psychoterapii i prawa. Na bazie analizy zgłoszeń oraz rozmów, raport odzwierciedla aktualne wyzwania i potrzeby rodzin wielodzietnych, często uwarunkowane zmianami w otoczeniu, takimi jak pandemia, wojna na Ukrainie, inflacja, a także stereotypy społeczne.

Konferencja prezentująca raport odbyła się  w ramach XXI Spotkania Oddziałów i Kół Związku Dużych Rodzin 3 Plus, w sobotę 21 października o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Podczas konferencji eksperci Linii 3Plus, w tym Katarzyna Malinowska, Judyta Kruk i Michał Obidziński, zaprezentowali kluczowe wnioski z raportu. Nie tylko omówili obecne wyzwania, ale również zarysowali perspektywę celowego wsparcia dla rodzin wielodzietnych na najbliższe lata.

Nie zabrakło również refleksji nad znaczeniem rodzicielstwa oraz rekomendacji skierowanych do administracji publicznej.

Sieć Family Spot - Innowacyjna Przestrzeń Animacji, Integracji i Edukacji Rodzin w Polsce

Podczas konferencji omawialiśmy również nasz najnowszy projekt - Sieć Family Spot. To program miejsc przyjaznych rodzinie, który obecnie działa w 25 lokalizacjach w całej Polsce. Family Spot to innowacyjny model współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, który ma na celu stawienie czoła lękom, stresowi i wypaleniu rodziców w Polsce, nie tylko w rodzinach wielodzietnych.

Niniejszy raport to już drugi w historii 6 lat działania projektu i stanowi dokumentację działalności Linii 3Plus. Raport podsumowuje i analizuje  wnioski z działań Linii, które tworzą specjaliści z różnych dziedzin. Skoncentrowany jest na obszarach związanych z funkcjonowaniem i zaspokajaniem potrzeb rodzin oraz podkreśla rolę i wartość rodzin wielodzietnych w społeczeństwie - mówi Judyta Kruk, koordynator Linii 3Plus.

O Związku Dużych Rodzin 3 Plus

Związek Dużych Rodzin 3 Plus to największa organizacja rodzinna w Polsce, działająca od 16 lat. Skupia ona ponad 9 000 członków i posiada 115 oddziałów w całym kraju. ZDR 3 Plus to nie tylko rzecznik praw dużych rodzin, ale również inicjator kluczowych innowacji, takich jak Karta Dużej Rodziny czy program 500 plus. W ramach swojej działalności Związek przeprowadza liczne badania i analizy związane z życiem rodzin w Polsce.

Więcej informacji o działaniach ZDR 3 Plus i Linii 3 Plus znajduje się na stronie internetowej https://www.3plus.pl.

Dodatkowe informacje o Linii 3 Plus dostępne są tutaj https://www.3plus.pl/pl/linia-3plus

Warszawa, 27 czerwca 2022 r.

 

Polityka rodzinna - co udało się osiągnąć i co dalej?”

panel społeczno-ekonomiczny

X Zjazd Dużych Rodzin, 1-3 lipca 2022 r., Wadowice

 

Gdzie jesteśmy w naszych dyskusjach społecznych o rodzinie? Jak na przestrzeni ostatnich 15 lat zmieniło się postrzeganie rodzin, szczególnie tych dużych. Jak dziś inwestuje się w rodzinę, jakie działania należy podjąć, aby „wypłaszczyć” krzywą demograficzną spadającą drastycznie. Czy wprowadzone rządowe programy społeczne wzmocniły polską rodzinę? 

 

O tym wszystkim porozmawiamy w trakcie panelu społeczno-ekonomicznego, pt.Polityka rodzinna - co udało się osiągnąć i co dalej?”

- Naszą tradycją podczas Zjazdów Dużych Rodzin, już od dziesięciu lat, są dyskusje i debaty o charakterze społecznym. Chcemy w gronie specjalistów i decydentów rozmawiać o rzeczach ważnych dla rodzin, szczególnie wielodzietnych. Od pewnego czasu postulujemy, aby wprowadzić iloraz rodzinny do rozliczeń podatkowych. W tej chwili, rodzina która ma troje lub więcej dzieci, płaci takie same podatki jak rodzina bezdzietna lub z mniejszą liczbą osób. Chcielibyśmy, aby ten system się zmienił, aby rodzice mogli rozliczać się razem z dziećmi - mówi Radosław Waszkiewicz, Prezes Zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Do debaty zaproszeni zostali: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło, ekspert Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Dyskusję poprowadzi prof. Łukasz Hardt z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Liczymy na to, że nasze postulaty zostaną usłyszane. Tak się stało w 2013 r. podczas pierwszego Zjazdu Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim, kiedy zwracaliśmy uwagę na konieczność wprowadzenia zniżek konsumenckich dla rodzin. Rok później weszła w życie rządowa ustawa o Karcie Dużej Rodziny. To pokazuje, że propozycje przedstawiane przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” są zauważane. Mamy nadzieję, że tak będzie także tym razem - dodaje Prezes Waszkiewicz.

Panel rozpocznie się spotkaniem z ks. Łukaszem Piórkowskim, dyrektorem Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jubileuszowy X Zjazd Dużych Rodzin odbywa się w Wadowicach, w mieście, w którym wychował się Karol Wojtyła, późniejszy Papież Rodziny - Jan Paweł II. Chcemy, aby to nauczanie naszego Wielkiego Polaka wskazywało kierunki działań w polityce prorodzinnej. 

W trakcie panelu zostaną także przyznane statuetki „Przyjaciel Dużych Rodzin” w uznaniu za szczególne działania i lobbowanie na rzecz rodzin na przestrzeni lat.

X Zjazd Dużych Rodzin, pod hasłem „Nie lękajcie się. Jest rodzina!” odbędzie się w dniach 1-3 lipca 2022 r. w Wadowicach. Hasło spotkania jest nawiązaniem do słów Jana Pawła II z 22 października 1978 r., wygłoszonych na rozpoczęcie pontyfikatu na Placu św. Piotra w Rzymie. W świecie, który niesie ze sobą wiele niepokojów, na które nie mamy wpływu, z którymi musimy się zmagać, to właśnie rodzina jest ostoją, azylem – miejscem, gdzie nie ma strachu, głodu, zimna i wojny. A jeśli nawet bywa, że dzieją się w niej rzeczy trudne, to mamy przecież siebie nawzajem i jedyna walka, jakiej chcemy, to walka o nas, o dobro nasze i naszych dzieci, o ich przyszłość, o lepszy świat. 

Organizatorem X Zjazdu Dużych Rodzin jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Współorganizatorem Miasto Wadowice. X Zjazd Dużych Rodzin został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerem Strategicznym X Zjazdu Dużych Rodzin jest Fundacja KGHM Polska Miedź i Grupa Eurocash. Partnerem Generalnym PKN ORLEN, partnerami: KGHM Polska Miedź SA, Maspex i Sante Sp. z o.o. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i Fundacja TDJ. Partnerem medialnym wydarzenia jest TVP3 Kraków, Program 1 Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa i Katolicka Agencja Informacyjna.

 

Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Grodzisku Mazowieckim (2013), kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie (2020, 2021).

 

www.zjazd.3plus.pl

 

 

———

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to stowarzyszenie, które od 2007 roku wpływa na pozytywny obraz dużych rodzin w Polsce i inicjuje działania zmierzające do sprawiedliwego traktowania rodzin wielodzietnych przez polski system prawny. W tym celu przeprowadza badania, przygotowuje raporty i analizy dotyczące potrzeb dużych rodzin w sferze ekonomicznej i społecznej. Współpracuje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, samorządami i gminami. W ramach swojej działalności prowadzi także m.in. telefoniczną linię wsparcia dla rodzin wielodzietnych, Akademię Talentów dla zdolnej młodzieży z dużych rodzin, warsztaty dotyczące komunikacji w rodzinie. Od 2017 r. Związek obsługuje także rządowy program Karta Dużej Rodziny, m.in. poprzez aktywne pozyskiwanie nowych partnerów. Przyznaje także statuetki dla firm, osób i miast przyjaznych dużym rodzinom. Związek zrzesza ok. 7000 rodzin z całej Polski. Jest członkiem Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (ELFAC).

 

Kontakt:

Judyta Kruk

Rzecznik Prasowy

tel. 732 988 401, media@3plus.pl 

 

 

Przebieg X Zjazdu Dużych Rodzin

 

1 lipca 2022 r. - piątek   

14.00 – 21.00 - Rejestracja uczestników Zjazdu

15.00 – 17.00 - Wybrane atrakcje dla rodzin np.: zwiedzanie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

17.30 – 19.00 - Kolacja dla uczestników Zjazdu

19.00 – 21.37 - Wieczór otwarcia

  

2 lipca 2022 r. – sobota   

08.00 – 09.30 - Rejestracja uczestników Zjazdu

07.00 – 08.30 - Śniadanie dla uczestników Zjazdu   

09.00 – 12.00 - Warsztaty dla dzieci w małych grupach w wyznaczonych miejscach

10.00 – 12.00 - Panel społeczno-ekonomiczny - Wadowickie Centrum Kultury

12.30 – 14.00 -  Obiad dla uczestników Zjazdu (II tura)

13.30 – 14.30 - Panel influencerski - transmisja on-line

15.00 – 18.00 - Wybrane rodzinne warsztaty, zajęcia, wycieczki

17.30 – 19.00 - Kolacja dla uczestników Zjazdu

19.00 – 21.37 - Koncert - Plac Jana Pawła II w Wadowicach: Joszko Broda z rodziną, Czeremszyna. Wstęp wolny. 

 

3 lipca 2022 r. – niedziela   

07.30 – 09.00 - Śniadanie dla uczestników Zjazdu   

10.30 – 11.30 - Msza Święta w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (dla chętnych).   

11.30 - Wspólne pamiątkowe zdjęcie Uczestników Zjazdu

12.30 – 14.00 - Obiad dla uczestników Zjazdu

14.00 - Zakończenie X Zjazdu Dużych Rodzin

Warszawa, 19.10.2021

Zapraszamy na inaugurację kampanii społecznej pod hasłem „Dzieci zmieniają mój świat… Na lepszy!”. 

Briefing prasowy odbędzie się 22 października 2021 r. o godz. 11.00 przy ulicy Foksal 11 w Warszawie (1.piętro), w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II. Gościem specjalnym będzie Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha.

Kampania społeczna powstała z inicjatywy Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w ramach projektu „Dumni z rodziny” realizowanego dzięki rządowemu programowi Po pierwsze Rodzina! na rok 2021. W roku 2021 w konkursie „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyłoniło 33 organizacje. Ich zadaniem jest promowanie rodziny i budowanie jej pozytywnego wizerunku. Organizacje z trzeciego sektora mogły uzyskać łącznie do 8,4 miliona zł na realizację projektów tworzących przyjazne otoczenie dla rodziny. Działania w ramach projektu będą jeszcze realizowane do 31 grudnia 2021. 

Jedną z organizacji, która otrzymała dofinansowanie na realizację zaplanowanych działań wspierających rodzinę, jej postrzeganie i rozwój jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W trakcie briefingu prasowego zostaną przedstawione zrealizowane już przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” działania w ramach konkursu, w tym zaprezentowany zostanie spot filmowy, będący podstawą kampanii społecznej „Dzieci zmieniają mój świat.. Na lepszy!”. 

Gość specjalny przedstawi globalne korzyści wynikające z realizowanego programu „Po pierwsze Rodzina!”.

W briefingu prasowym wezmą udział:

Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha 

Zarząd Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” – Agata Arciszewska i Łukasz Wojdak. 

 

PDF

Warszawa, 9.10.2021 r. 

 

 

Raport Linii 3Plus. Wybrana problematyka życia dużych rodzin w Polsce

 

Rodzina jest najlepszym wsparciem w sytuacjach kryzysowych. Negatywne skutki pandemii, które dotknęły całe społeczeństwo nie ominęły dużych rodzin, ale w ich przypadku pojawiające się problemy miały nieco inny charakter i wynikały ze specyficznych uwarunkowań – to podstawowe wnioski płynące z eksperckiej dyskusji przeprowadzonej przy okazji opublikowania przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” raportu z działalności telefonicznej linii wsparcia.

W sobotę 9.10.2021 w ramach Spotkania Oddziałów i Kół Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w Warszawie w Centrum Kulturalnym Ojców Barnabitów, przy ul. Smoluchowskiego 1 odbyły się dwa panele dyskusyjne dotyczące doświadczeń zebranych na podstawie działalności telefonicznej linii wsparcia prowadzonej przez ZDR 3Plus, ze szczególnym uwzględnienie okresu pandemii.

Można powiedzieć, że w praktyce potwierdziły się wyniki badań CBOS-u z 2020 roku, w których, aż 87% respondentów wskazało, że do pełni szczęścia człowiek potrzebuje rodziny. 81% procent wskazało przy tym, że to właśnie rodzina była dla nich opoką w trudnym okresie pandemii – zauważa Judyta Kruk, rzecznik prasowy ZDR 3Plus, a jednocześnie ekspert telefonu wsparcia. - W sposób naturalny w okresie izolacji to rodzina zapewniała zaspokojenie podstawowych potrzeb społecznych i była antidotum na największą bodaj bolączkę tego okresu: samotność.

Inny z ekspertów Linii 3Plus, psycholog Jakub Panek zauważa przy tym, że w przypadku dużych rodzin, w okresie pandemii, wśród trudnych do rozwiązania problemów, pojawiła się nadreprezentacja konfliktów sąsiedzkich. Nawet w miejscach gdzie do tej pory relacje te były dobre lub co najmniej poprawne. Jego zdaniem wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich z całą pewnością są warunki mieszkaniowe. Wiele dużych rodzin mieszka w tzw. blokach na niewielkich powierzchniach. Naturalna u dzieci potrzeba ruchu w takich warunkach często prowadzi do konfliktów między rodzeństwem, wpływa na wzmożony hałas, a to z kolei zakłóca naturalne do tej pory warunki życia sąsiadów. Innym czynnikiem jest wciąż pokutujący w naszym społeczeństwie wizerunek rodziny wielodzietnej. Może, nie używa się już w tym kontekście określenia patologia, ale środowisko potencjalnie stwarzające problemy czy obciążające, już tak – podkreśla Jakub Panek. Wynika to z całą pewnością z trudniejszej sytuacji materialnej dużych rodzin, ale też braku właściwego przekazu czy edukacji. Wszelkie rozwiązania ekonomiczne mające na celu wyrównywanie szans rodzin wielodzietnych określane są błędnie ulgami, co w świadomości kreuje ich obraz jako obciążających społeczeństwo.

Michał Wydra – pełnomocnik do spraw mieszkaniowych Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” zwraca uwagę, że sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej gdyby stworzyć warunki ekonomiczne, które dadzą szansę firmom deweloperskim, na zainteresowanie się dużą rodziną, jako potencjalnie atrakcyjnym klientem. Do tej pory wszystkie rozwiązania mieszkaniowe promowały raczej młode małżeństwa, singli czy w najlepszym wypadku rodziny o modelu 2+2. Niestety najczęstszą barierą dla dużych rodzin były warunki kredytowe. Stąd wciąż pozostajemy w takiej rzeczywistości, że większość młodych ludzi, którzy chcą mieć dużą rodzinę, albo rezygnuje z tego marzenia, albo musi liczyć się z dyskomfortem mieszkaniowym i… jak w przypadku opisanym w raporcie - konfliktami sąsiedzkimi.

Aleksandra Januszewicz  - psychoterapeuta z Linii 3Plus zwróciła uwagę, że punktem przeciążeniowym w rodzinach wielodzietnych w czasie pandemii był też powrót do domu studentów, którzy już niejako opuścili „gniazdo rodzinne”. Pogodzenie prowadzenia normalnych zajęć na uczelni w trybie zdalnym, przy jednoczesnej obecności rodzeństwa w wieku przedszkolnym czy młodszych nadwyrężało do granic możliwości odporność członków rodziny i generowało sytuacje napięcia. Jak dodaje Aleksandra Januszewicz – znacznie trudniej było w rodzinach wielodzietnych odpowiedzieć w krótkim czasie na potrzebę zapewnienia komputerów, czy laptopów niezbędnych do nauki dla każdego dziecka. To bardzo negatywnie odbijało się na psychice dzieci, które po raz kolejny narażone były na przeżywanie poczucia „bycia gorszym” uczniem w sposób zupełnie niezawiniony. 

Doświadczenia Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” pokazują jednak, że rozwiązanie nie leży wcale aż tak daleko. Najwięcej można uzyskać dzięki prawidłowej współpracy z samorządami, które najlepiej znają potrzeby rodzin mieszkujących na ich terenie i najefektywniej potrafią na nie odpowiedzieć.

 

W dyskusji głos zabrali:

Judyta Kruk - politolog doświadczony w pracy z rodzinami, rzecznik Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus", koordynator projektu Certyfikacja Strategii Polityki Prorodzinnej ZDR 3 Plus, ekspert telefonu zaufania Linia 3 Plus, mediator, prowadząca grupy wsparcia dla mam karmiących, współautorka inicjatywy „Tu Mamy!” na rzecz wsparcia kobiet i ich rodzin. Żona, matka 6 dzieci. 

Jakub Panek - psycholog, trener, psychoterapeuta w trakcie szkolenia. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych, par, samorządowców. Psycholog i ekspert Linii 3 Plus. Współpracuje z takimi organizacjami jak: Stowarzyszenie Q Zmianom, Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Skauci Europy, ZHR, Instytut Edukacji Pozytywnej. Wieloletni instruktor harcerski. Mąż i ojciec.

Michał Wydra - pełnomocnik ds mieszkaniowych Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, członek Komisji Rewizyjnej ZDR3+, Przewodniczący Koła Warszawa - Targówek ZDR3+, pracownik sektora bankowego. Współpracuje z bankami w obszarze opiniowania projektów ustaw, rozwiązań międzynarodowych w obszarze finansowania rynku nieruchomości mieszkaniowych w tym zwłaszcza systemu ubezpieczeń kredytów hipotecznych. Zawodowo zajmował się doradztwem ubezpieczeniowym, analizą kredytową, odbywał staże w instytucjach finansowych w Polsce i zagranicą w obszarze rynku finansowania nieruchomości.

Aleksandra Januszewicz - socjolog rodziny, psychoterapeutka, doradca ds. rodziny, mediator, edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców (Positive Discipline Association). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej praktyce psychoterapeutyczej wspiera dorosłych, dzieci, pary i rodziny doświadczające kryzysów życiowych oraz rozwojowych.  Jest założycielką i specjalistą Linii 3 Plus w Związku Dużych Rodzin 3 Plus. Prowadzi warsztaty i szkolenia z umiejętności miękkich dla pracowników administracji państwowej. 

Karolina Kowalczyk - radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie nabywała w Uniwersyteckiej Studenckiej Poradni Prawnej UKSW oraz Fundacji Academia Iuris, gdzie już jako studentka miała kontakt z klientami, udzielając im porad prawnych. Cenną wiedzę zdobyła również w kancelarii adwokackiej, gdzie pracowała ok. 1,5 roku. Kancelaria zajmowała się wachlarzem różnych dziedzin prawa, jednak jej zasadnicza działalność była skoncentrowana wokół prawa cywilnego, administracyjnego oraz karnego. Aktualnie pracuje w Kancelarii CHF. Jej specjalizacją jest proces cywilny, zaś ulubioną dziedziną prawa - prawo administracyjne.

Michał Obidziński - doktorant i pracownik Instytutu Psychologii USKW, wyspecjalizowany w psychologii poznawczej i analizie danych. Autor wielu artykułów naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach. W swojej działalności naukowej bada liczne zagadnienia z zakresu psychologii oraz z pogranicza filozofii, m.im. funkcjonowania pamięci, dysleksji rozwojowej, atrybucji intencjonalności czy wpływu choroby nowotworowej na psychikę pacjenta.

 

 

 

 

Kontakt:

Judyta Kruk

Rzecznik Prasowy 

Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”

tel. 732 988 401

media@3plus.pl 

 

POBIERZ RAPORT LINII 3PLUS

POBIERZ INFORACJĘ PRASOWĄ

Warszawa, 21  września 2021 r.

Szanowny Pan 

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

 

Szanowna Pani 

Marlena Maląg

Minister Rodziny i Polityki Społecznej

 

Stanowisko

 

Działając w imieniu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” z satysfakcją odnotowaliśmy, że szereg zgłaszanych od kilku lat przez środowisko rodzin wielodzietnych postulatów zostało uwzględnionych w założeniach programu Nowy Polski Ład. Od początku naszej działalności stoimy na stanowisku, że wszelkie programy ekonomiczne i społeczne na tyle można nazwać przyszłościowymi i rozwojowymi, na ile zakładają one przeciwdziałanie obecnemu kryzysowi demograficznemu, a w związku z tym zawierają rozwiązania pronatalistyczne. Jeśli nie będzie się uwzględniać tej dalekosiężnej perspektywy, wszelkie korekty rozwiązań ekonomicznych będą jedynie działaniem doraźnym.

Po zapoznaniu się z projektami ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym  od  osób  fizycznych,  ustawy  o podatku dochodowym  od  osób  prawnych  oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego przedstawiamy poniżej nasze stanowisko odnoszące się do projektowanych rozwiązań z perspektywy dużych rodzin.

 

  1. Obszar zmian podatkowych 

W dostępnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym  od  osób  fizycznych,  ustawy  o podatku dochodowym  od  osób  prawnych  oraz niektórych innych ustaw nie jest rozwiązany problem skokowego wzrostu korzyści związanych ze wspólnym rozliczaniem rodzica samotnie wychowującego dzieci z dzieckiem lub dziećmi. Pozostawienie przepisów w proponowanych kształcie spowoduje, że dwoje małżonków, którzy wychowują dwoje dzieci, będzie mogło skorzystać z kwoty wolnej od podatku niższej o 60 000 PLN niż gdyby każdy z rodziców rozliczył się z jednym z dzieci jako osoba samotnie wychowująca dziecko (a dodatkowe korzyści mogą się pojawić, jeśli wspomniane małżeństwo osiąga wysokie dochody). Już istniejące rozwiązania dyskryminują formalnie zawarte małżeństwa, a proponowane zmiany stanowią bardzo silne wzmocnienie bodźców zniechęcających do formalizacji związków i zachęcających do rozwiązania małżeństw. Stoi to w sprzeczności nie tylko z deklarowaną polityką wspierania rodzin, ale stanowić może także impuls ograniczający dzietność.

Program Nowy Polski Ład powinien gwarantować mocne wsparcie systemowe dla małżeństwa realizując konstytucyjną dyrektywę ochrony małżeństwa i rodziny. Proponowane rozwiązania powinny zachęcać do zawierania i trwałości małżeństwa. Małżeństwo powinno się mówiąc kolokwialnie „opłacać” z punktu widzenia podatkowego. Czy mówiąc inaczej nie być dyskryminowane albo karane niekorzystnymi konsekwencjami podatkowymi. Mamy przed oczami przykład z naszej najnowszej historii – wprowadzenie skądinąd słusznego rozwiązania dającego możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z ich dziećmi spowodowało w latach 2003-2005 wzrost liczby rozwodów o ponad 47%. 

 

Optymalnym rozwiązaniem wskazanego problemu wydaje się wprowadzenie ilorazu rodzinnego (który przy odpowiednio skalkulowanych  współczynnikach dla kolejnych dzieci nie musiałby być rozwiązaniem kosztownym). Przy projektowaniu współczynników dla kolejnych dzieci powinien przy tym zostać zachowany mechanizm progresywnego wzrostu kwoty wolnej od podatku na trzecie, czwarte i każde kolejne dziecko analogicznie do rozwiązania zastosowanego w obowiązującej uldze podatkowej.  Rozwiązanie to pozwoliłoby zrównać – z punktu widzenia podatkowego – wszystkie dzieci, bez rozróżnienia, czy wychowywane są w rodzinach pełnych czy niepełnych, a odpowiedni schemat współczynnika ilorazu rodzinnego pozwoli na sprawiedliwe uwzględnienie sytuacji rodzin wysokowielodzietnych.

Proponowane rozwiązanie gwarantowałoby sprawiedliwe dostrzeżenie przez system fiskalny specyfiki dużej rodziny. Jest niezmiernie istotne, aby w ostatecznych rozwiązaniach prawnych i finansowych zarówno ulgi i korzyści podatkowe jak i zwiększone obciążenia fiskalne były proporcjonalne do liczby dzieci w rodzinie. Nie możemy pozwolić na pominięcie tej oczywistej dla dużych rodzin rzeczywistości, że w dużej rodzinie koszty utrzymania mnożą się przez liczbę dzieci, a dochody rodziny się przez nią dzielą. Rodzic sześciorga dzieci zarabiający np. 10.000 zł ma do dyspozycji tylko 1.250 zł na osobę. Obciążenia fiskalne takiej rodziny powinny być proporcjonalne do tej kwoty 1.250 zł, a nie 10.000 zł. Konieczne są rozwiązania gwarantujące zachowanie właściwej proporcji. 

Jeżeli – z różnych względów – nie jest obecnie możliwe wprowadzenie ilorazu w pełnym zakresie, być może warte rozważenia jest jego wprowadzenie w odniesieniu do rodzin wielodzietnych, np. 4+. W takim wypadku możliwość uwzględnienia dziecka w rozliczeniu pojawiłaby się dla dziecka czwartego i kolejnych. Rozwiązanie takie mogłoby stanowić alternatywę dla – mogącego budzić pewne wątpliwości formalne – całkowitego zwolnienia rodzin 4+ z opodatkowania. 

 

  1. Obszar wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych

Poważne wątpliwości budzi w nas także zaprezentowany projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. W miejsce dyskutowanych wcześniej, szerokich rozwiązań, w obecnym projekcie pozostały wyłącznie elementy związane z kredytami hipotecznymi. Pragniemy zwrócić uwagę, że projekt eliminuje ze wsparcia bardzo szeroką grupę rodzin, w tym wiele rodzin wielodzietnych. Część rodzin nie ma bowiem możliwości uzyskania kredytu (np. ze względu na historię kredytową), część nie chce z takiego rozwiązania korzystać, część natomiast chciałaby uzyskane środki wykorzystać na inne cele mieszkaniowe, np. wkład do spółdzielni mieszkaniowej. Wskazanie, że wsparcie mogą uzyskać tylko osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, wydaje się także zbyt jednoznacznym promowaniem tego produktu, co nie wydaje się uzasadnione w kontekście rozwiązywanego problemu. Proponowane w ustawie rozwiązania w zakresie zwiększenia dostępności kredytów hipotecznych poprzez gwarancje wkładu własnego wydają się rozwiązaniem bardzo dobrym. W uzupełnieniu tego rozwiązania proponujemy rozważyć wprowadzenie (w osobnej ustawie) „bonu mieszkaniowego”, zorientowanego zdecydowanie pronatalistycznie, ale dającego szersze możliwości wykorzystania wsparcia finansowego. W systemie takim wsparciem objęte byłyby rodziny, w których pojawiłoby się kolejne dziecko. Ustalona z góry kwota wsparcia mogłaby być jednak wykorzystana na różne cele. Przy czym katalog możliwych celów zależałby od krotności urodzenia – im więcej dzieci w rodzinie, tym byłby on szerszy. W takim rozwiązaniu możliwe byłoby np. wsparcie największych rodzin także np. w remoncie posiadanego miejsca zamieszkania, co dla wielu tego typu rodzin stanowiłoby najbardziej pożądaną formę wsparcia. 

 

W obydwu wymienionych obszarach jesteśmy gotowi  przedstawić propozycje konkretnych rozwiązań. Wyrażamy też nadzieję, że jako wiodąca organizacja rodzinna w Polsce będziemy mieli możliwość wsparcia swym doświadczeniem i wiedzą, zespoły pracujące nad konkretnymi projektami ustaw wprowadzających w życie zasady Nowego Polskiego Ładu.

 

Radosław Waszkiewicz, Prezes Zarządu

Joanna Krupska, Przewodnicząca Rady Krajowej 

 

Startuje Letnia Akademia Talentów! W dniach od 15 do 22 września, 20 studentów z całej Polski, weźmie udział w tygodniowej szkole letniej wieńczącej stypendialny program Akademii Talentów przygotowany przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Młodzież weźmie udział w szkoleniach i warsztatach oraz spotka się z wybitnymi gośćmi, którzy rozumieją potrzebę kształtowania kolejnego pokolenia osób odpowiedzialnych za przyszłość Polski.

Letnia Akademia Talentów to zwieńczenie półrocznego programu stypendialnego, w którym uczestniczyli studenci z całej Polski, zaangażowani społecznie i wywodzący się z dużych rodzin. Przez cały tydzień młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach mentorskich rozwijających ich kompetencje w następujących dziedzinach: team-building, networking, planowanie kariery, myślenie projektowe, dobro wspólne i komunikacja interpersonalna. Do udziału w Letniej Akademii Talentów zaproszeni zostali specjaliści w swoich dziedzinach.

- Z racji tego, że uczestnicy są z całej Polski - do tej pory nie mieli okazji się poznać. Teraz będą mogli się zobaczyć, porozmawiać, wymienić numerami telefonów. Wiemy, że takie spotkania są niezwykle wartościowe, a te kontakty mogą w przyszłości zaprocentować - mówi Judyta Kruk, jedna z prowadzących spotkanie z młodzieżą. Letnia Akademia Talentów to program, z którego jesteśmy dumni, wierzymy, że wkrótce będziemy widzieli jego efekty. Tym bardziej, że w kolejnych edycjach chcemy rozwinąć elementy związane z mentoringiem. 

Po sesjach szkoleniowych, młodzież spotka się z gośćmi specjalnymi, którzy opowiedzą o swojej pracy i wartościach którymi się kierują w życiu. Gościć będziemy m.in.: dr hab. inż. arch. Annę Wierzbicką, płk Konrada Korpowskiego, Joannę Krupską – Przewodniczącą Rady Krajowej ZDR3+, Martę Król – aktorkę, Piotra Cieszewskiego - zdobywcę Mount Everestu, wykładowcę i mówcę motywacyjnego.

- Jesteśmy przekonani o konieczności inwestowania w młodzież. Szczególnie tę aktywną, zaangażowaną w różne działania. Za kilka lat, dzisiejsi studenci, będą kształtowali społeczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby już teraz otrzymali wiedzę i umiejętności, które mogą im się przydać w życiu. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju chętnie wspiera projekty stworzone, aby poszerzać możliwości rozwoju, szczególnie osób mających trudniejszy start. Poprzez nasze projekty takie jak SamoDZIELNI czy Pasjonaci Edukacji, staramy się dotrzeć do młodych osób i pomóc im zrobić pierwszy krok w dorosłym życiu. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy wesprzeć organizację  programu stypendialnego Akademii Talentów i Letniej Szkoły - mówi Pani Magdalena Grzankowska – Prezes Fundacji PFR. 

W trakcie wydarzenia zaplanowane są także zajęcia integrujące, kulturalne i wizyty studyjne, m.in. w Pałacu Prezydenckim, Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, na Lotnisku Chopina oraz Giełdzie Papierów Wartościowych.

Program stypendialny Akademii Talentów skierowany jest do studentów. Uczestnicy programu musieli spełniać określone warunki: wychowywali się w rodzinach, w których było przynajmniej troje dzieci, są zaangażowani społecznie, osiągają dobre wyniki w nauce, są zaangażowani w wolontariat. To młodzież, która ma ideały, nie boi się marzyć i sukcesywnie dąży do realizacji swoich planów. Ale pamięta też o wartościach, którymi należy się kierować w życiu. 

- Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w spotkaniach Akademii Talentów. Największe wrażenie zrobiło na mnie spotkanie z panem Sławomirem Mazurkiem. Temat ekologii jest mi szczególnie bliski! Spotkanie uświadomiło mi, że tak duże znaczenia mają nasze wybory, np. te dotyczące zakupów nowych ubrań, czy oszczędzania wody. Ciekawa była dyskusja o przyszłości energetycznej, w tym blaskach i cieniach fotowoltaiki. Moi rodzice zastanawiali się nad takim rozwiązaniem. Cieszę się, bo spotkania te rozwinęły moje zainteresowania i pozwoliły spojrzeć na wiele tematów z perspektywy ekspertów. No i co ciekawe, każdy z naszych mentorów podkreślał że najważniejsza i tak jest rodzina! To najcenniejszy przekaz jaki otrzymaliśmy - mówi Maja, studentka zarządzania UW i stypendystka I edycji Akademii Talentów a obecnie koordynatorka programu.

Na zakończenie szkoły letniej w dniu 22 września, w Centralnym Domu Technologii odbędzie się uroczysta Gala wręczenia dyplomów stypendystom Akademii Talentów. 

Realizacja programu stypendialnego jest możliwa dzięki wsparciu partnera strategicznego - Fundacji PFR. Projekt Letniej Akademii Talentów jest dofinansowany w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!”.

 

 

 

——— 

 

Akademia Talentów to program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z dużych rodzin i angażującej się w działania społeczne. To również sposób na wypromowanie młodych ludzi, którzy w swoim przyszłym życiu zawodowym i społecznym postawią na wartość, jaką jest rodzina. W tym celu, poza wsparciem finansowym, młodzi ludzie uczestniczą także w spotkaniach i warsztatach z ekspertami różnych dziedzin, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem życiowym – zawodowym i prywatnym, wskazują na możliwości rozwoju własnej ścieżki zawodowej i społecznej. Program składa się z trzech elementów: wsparcia finansowego, programu motywacyjnego oraz klubu absolwentów.  

 

— —- — 

 

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to stowarzyszenie, które od 2007 roku wpływa na pozytywny obraz dużych rodzin w Polsce i inicjuje działania zmierzające do sprawiedliwego traktowania rodzin wielodzietnych przez polski system prawny. W tym celu przeprowadza badania, przygotowuje raporty i analizy dotyczące potrzeb dużych rodzin w sferze ekonomicznej i społecznej. Współpracuje z ministerstwami, samorządami i lokalnymi organizacjami pozarządowymi. W ramach swojej działalności prowadzi także m.in. linię wsparcia dla rodzin wielodzietnych, akademię talentów dla zdolnej młodzieży z dużych rodzin, warsztaty dotyczące komunikacji w rodzinie. Od 2017 r. związek obsługuje także rządowy program Karta Dużej Rodziny, m.in. poprzez aktywne pozyskiwanie nowych partnerów. Przyznaje także statuetki dla firm, osób i miast przyjaznych dużym rodzinom.  Związek zrzesza ponad 8000 rodzin z całej Polski. Jest członkiem Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (ELFAC). 

 

Kontakt: stypendia@3plus.pl

Warszawa, dnia 30 sierpnia 2021 roku

 

Szanowny Pan

Tadeusz Kościński
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej

 

Szanowny Panie Ministrze,

Związek Dużych Rodzin 3 Plus po ogłoszeniu założeń programu Polski Ład z dużymi nadziejami oczekuje na konkretne rozwiązania legislacyjne.

Nie ukrywamy, że z satysfakcją odnotowaliśmy, że zgłaszane od kilku lat przez środowisko rodzin wielodzietnych postulaty zostały uwzględnione w tym projekcie. Od początku naszej działalności stoimy na stanowisku, że wszelkie programy ekonomiczne i społeczne na tyle można nazwać przyszłościowymi i rozwojowymi, na ile zakładają one przeciwdziałanie obecnemu kryzysowi demograficznemu, a w związku z tym zawierają rozwiązania pronatalistyczne. Jeśli nie będzie się uwzględniać tej dalekosiężnej perspektywy, wszelkie korekty rozwiązań ekonomicznych będą jedynie działaniem doraźnym.

Doceniając pronatalistyczne rozwiązania zaproponowanie w Nowym Polskim Ładzie, nie sposób, abyśmy z właściwą sobie wrażliwością na potrzeby rodzin nie zwrócili uwagi, że projekt ten w pewnych obszarach pomimo nastawienia pronatalistycznego (nastawionego na pierwsze i drugie dziecko) pomija specyfikę dużych rodzin. Ufamy, że jest to jeszcze kwestia doprecyzowania zapisów w dalszym procesie prac legislacyjnych tak, aby nie uderzały w dobrze funkcjonujące rodziny wielodzietne. 

Odnośnie do proponowanych zmian systemu podatkowego, chcielibyśmy zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty. 

Po pierwsze, mocne wsparcie systemowe dla małżeństwa. Proponowane rozwiązania powinny zachęcać do zawierania i trwałości małżeństwa. Małżeństwo powinno się, mówiąc kolokwialnie, „opłacać” z punktu widzenia podatkowego. Czy, mówiąc inaczej, nie być dyskryminowane albo karane niekorzystnymi konsekwencjami podatkowymi. Mamy przed oczami przykład z naszej najnowszej historii – wprowadzenie, skądinąd słusznego, rozwiązania, dającego możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z ich dziećmi, spowodowało w latach 2003-2005 wzrost liczby rozwodów o ponad 47%. 

W opracowywanych rozwiązaniach dotyczących kwoty wolnej od podatku i składki zdrowotnej powinny znaleźć się mechanizmy gwarantujące, że zawarcie małżeństwa będzie podatkowo korzystniejsze od rozwodu czy życia w wolnym związku.   

Drugi aspekt tej sprawy: dostrzeżenie przez system fiskalny specyfiki dużej rodziny. Jest niezmiernie istotne, aby w ostatecznych rozwiązaniach prawnych i finansowych zarówno ulgi i korzyści podatkowe, jak i zwiększone obciążenia fiskalne były proporcjonalne do liczby dzieci w rodzinie. Nie możemy pozwolić na pominięcie tej oczywistej dla dużych rodzin rzeczywistości, że w dużej rodzinie koszty utrzymania mnożą się przez liczbę dzieci, a dochody rodziny się przez nią dzielą. Rodzic sześciorga dzieci zarabiający np. 10.000 zł ma do dyspozycji tylko 1.250 zł na osobę. Obciążenia fiskalne takiej rodziny powinny być proporcjonalne do tej kwoty 1.250 zł, a nie 10.000 zł. Konieczne są rozwiązania gwarantujące zachowanie właściwej proporcji. Takim rozwiązaniem może być wprowadzenie tzw. ilorazu podatkowego, czyli uzależnienie poziomu obciążeń od sytuacji rodzinnej podatnika (ustalenie kwoty wolnej od podatku na każdego członka rodziny) albo, alternatywnie, proponowane w debacie publicznej całkowite zwolnienie z podatku dochodowego dla rodzin z 4 i większą liczbą dzieci.

Za wrażliwy punkt uznajemy w szczególności proponowane zmiany w systemie podatkowym, które zakładają brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. W sposób oczywisty spowoduje to znaczny wzrost obciążeń osób o wyższych dochodach. Grupa tych osób nie jest jednak jednolita wewnętrznie – obejmuje w szczególności osoby jak wskazane w powyższym przykładzie, których poziom życia – mimo, że osiągają relatywnie wysokie dochody – nie jest wysoki ze względu na utrzymywanie licznej rodziny. Dlatego zasadne wydaje się wprowadzenie do systemu mechanizmu, który pozwoliłby na uwzględnienie w obciążeniach sytuacji rodziny (jako całości) oraz jej fiscal capacity, a zatem takie zreformowanie systemu podatkowego, które uwzględniałoby  liczbę osób będących w rodzinie podatnika, nie tylko wysokość jego dochodu.

Rozwiązania, które proponujemy, jednoznacznie wpisują się w deklarowany, prorodzinny charakter programu Nowy Polski Ład. Wyrażamy jednocześnie nadzieję, że jako wiodąca organizacja rodzinna w Polsce będziemy mieli możliwość wsparcia swym doświadczeniem i wiedzą, zespoły pracujące nad konkretnymi projektami ustaw wprowadzających w życie zasady Nowego Polskiego Ładu.

 

Radosław Waszkiewicz, Prezes Zarządu

Joanna Krupska, Przewodnicząca Rady Krajowej ZDR3+

 

Warszawa, 12.07.2021 r.

Informacja prasowa

 

Czy duże rodziny w Polsce mają jakiekolwiek szanse, by nie tylko konsumować, ale też inwestować? Czy możliwa jest realizacja marzenia rodziców, by zapewnić edukację lub mieszkanie każdemu swojemu dziecku? Czy, by polepszyć perspektywę finansową polskich rodzin, warto konstruować rozwiązania systemowe? 

Między innymi takie pytania padły podczas eksperckiej debaty, która miała miejsce podczas Plenerowego IX Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Warszawie w dniach 25-27 czerwca 2021 roku. Odbywał się on pod hasłem „Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość.” 

Panel społeczno-ekonomiczny zorganizowano na Giełdzie Papierów Wartościowych, by podkreślić, że już sama rodzina jest najlepszą inwestycją, jaką może poczynić człowiek, kształtującą nowe pokolenia. W zamyśle organizatorów, czyli Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, tegoroczna edycja miała uświadomić, że rodzina czerpiąca z tradycji, jest inwestycją, wymaga inwestycji i pozwala inwestować po to, aby budować lepszą przyszłość nie tylko obecnego pokolenia kilkunasto - kilkulatków, ale nadaje kształt społeczeństwu i rozwoju na setki lat.

Pomysłodawcy Zjazdu podkreślają, że już dawno zauważyli, że nieproporcjonalnie mało uwagi poświęca się rodzinie, która jest podstawową komórką społeczną w stosunku do roli, jaką pełni. Zaniedbania te prowadzą prostą drogą do katastrofy demograficznej, która pociąga za sobą kryzys ekonomiczny, kulturowy, relacyjny, co w konsekwencji prowadzi do destrukcji społeczeństw i narodów.

Właśnie dlatego podczas Zjazdów organizowane są panele społeczno-ekonomiczne, wskazujące na najpilniejsze potrzeby rodzin i będące inspiracją dla ośrodków mających wpływ na kształtowanie ustaw czy rozwiązań wyrównujących szanse materialne, edukacyjne czy bytowe wielodzietnych.

Podczas tegorocznego panelu Marek Dietl - prezes zarządu polskiej Giełdy Papierów Wartościowych - podkreślił, że dyskusje wokół tego, jak wspierać rodziny, koncentrują się wokół dwóch tematów: pierwszy to pomoc społeczna, a drugi – ulgi podatkowe. Jego zdaniem korzystniejsze byłoby odwrócenie perspektywy finansowej i próba wzmocnienia rodzin w długoterminowych procesach inwestycyjnych, dających dzieciom perspektywę dobrej edukacji lub zdobycia własnego mieszkania.

Uczestnicząca w debacie Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreślała, że obecnie priorytetem jest ucieczka z pułapki demograficznej. 

W dyskusji wziął również udział Łukasz Hardt z Rady Polityki Pieniężnej, który zwrócił uwagę, że duże rodziny w Polsce są niewspółmiernie obciążone podatkami konsumpcyjnymi, jak np. VAT, w stosunku do rodzin z mniejszą liczbą dzieci. Jest jeszcze ukryty podatek, który wszyscy płacimy - tym podatkiem jest inflacja, która w Polsce zmierza do 5%. Ten podatek znowu bardzo obciąża tych, którzy głównie konsumują, a nie inwestują, czyli wielodzietnych.

Prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślał z kolei w swoim wystąpieniu, że proponowane przez rząd w programie Polski Ład rozwiązania podatkowe, nie widzą rodziny. Zauważył, że singiel zarabiający 10 tysięcy złotych i ojciec rodziny, mający szóstkę dzieci i często niepracującą żonę, także zarabiający 10 tysięcy złotych, to nie są takie same przypadki.

Joanna Krupska, Przewodnicząca Rady Krajowej Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, skupiła się natomiast na tym, że prawem kobiety jest możliwość wychowywania dziecka do lat trzech i tu zadaniem państwa powinno być wspieranie, a nie zastępowanie poprzez nacisk na organizowanie zastępczej opieki.

 

Pełen zapis debaty dostępny jest na stronie www.3plus.pl  i na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=uuiVWXlbquI&t=6443s 

 

Plenerowy IX Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin w swym programie miał również dwa wieczory wskazujące na bogactwo polskiej tradycji. Pierwszy zatytułowany „Małe Ojczyzny" z udziałem zespołu Polski Łan, drugi „Bezkresne bogactwo historii – Kresy", na którym wystąpił zespół Czeremszyna. Tradycyjnie odbyło się też mnóstwo warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zwiedzanie Warszawy, w tym Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Nauki Kopernik.

- Warsztaty z robotyki czy tworzenia gry multimedialnej w Centralnym Domu Technologii to jedna z wielu możliwości rozwoju nowych kompetencji u dzieci. Widzieliśmy jak uczestnicy naszych zajęć byli zafascynowani możliwościami, jakie daje nauka. Dzieci, które pochodzą z mniejszych miasteczek rozsianych po całej Polsce, rzadko mają możliwość zetknięcia się z nowymi technologiami. Dlatego   cieszę się, że mogliśmy być częścią Zjazdu Dużych Rodzin i pokazać najmłodszym z różnych zakątków Polski choć fragment tej wiedzy, którą na co dzień dzielimy się z uczestnikami naszych warsztatów w Centralnym Domu Technologii. Mam nadzieję, że wizyta w CDT utwierdziła wszystkich w przekonaniu, że warto inwestować w siebie i w naukę – mówi Anna Sokołowska, Dyrektorka Centralnego Domu Technologii.

W Centralnym Domu Technologii odbyły się warsztaty pt. „Zostań eko-mistrzem", „Zrób swoją grę", „Wyprawy robotów", „Zaprojektuj szkołę marzeń". Gościnne warsztaty dla dzieci i młodzieży odbywały się także w Hotelu Gromada, m.in. teatralne i stolarskie oraz w Muzeum Etnograficznym.

 

Plenerowy  IX Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin organizowany przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerem głównym wydarzenia jest Fundacja KGHM oraz Grupa Eurocash S.A. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKN ORLEN S.A. Partnerzy: PKO Bank Polski, Fundacja PZU, Fundacja PFR, Giełda Papierów Wartościowych S.A. Partnerzy medialni: Polskie Radio S.A., TVP3 Warszawa, Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna. 

 

Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Grodzisku Mazowieckim, kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie (2020). Ze względów sanitarnych IX spotkanie dużych rodzin odbyło się w pełnym reżimie sanitarnym w Warszawie.

 

——-

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to stowarzyszenie, które od 2007 roku wpływa na pozytywny obraz dużych rodzin w Polsce i inicjuje działania zmierzające do sprawiedliwego traktowania rodzin wielodzietnych przez polski system prawny. W tym celu przeprowadza badania, przygotowuje raporty i analizy dotyczące potrzeb dużych rodzin w sferze ekonomicznej i społecznej. Współpracuje z ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, samorządami i gminami. W ramach swojej działalności prowadzi także m.in. linię wsparcia dla rodzin wielodzietnych, Akademię Talentów dla zdolnej młodzieży z dużych rodzin, warsztaty dotyczące komunikacji w rodzinie. Od 2017 r. związek obsługuje także rządowy program Karta Dużej Rodziny, m.in. poprzez aktywne pozyskiwanie nowych partnerów. Przyznaje także statuetki dla firm, osób i miast przyjaznych dużym rodzinom. Związek zrzesza ok. 7000 rodzin z całej Polski. Jest członkiem Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (ELFAC) www.elfac.org.

INFORMACJA PRASOWA DO POBRANIA: KLIKNIJ

Warszawa, 17.06.2021 r.

Informacja prasowa

 Plenerowy IX Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin 

Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość.

25-27.06.2021 r., Warszawa

 

W ostatni weekend czerwca, w Warszawie odbędzie się wielkie święto dla rodziców i ich dzieci. Po raz dziewiąty Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” zaprasza rodziny z całej Polski do wspólnej integracji, wymiany doświadczeń na temat rodzicielstwa i debaty o bieżącej polityce rodzinnej.

Zjazd Dużych Rodzin organizowany przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to spotkanie pełne radości i pozytywnej energii. To czas, kiedy rodziny mogą się poznać, wymienić się doświadczeniami na temat wychowywania dzieci i podzielić wyzwaniami życia z dużą gromadką. To czas nawiązywania przyjaźni. To czas rozmów o polityce prorodzinnej i rozwiązaniach, jakie wprowadzają dla rodzin poszczególne samorządy.

Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość”. Chcemy podkreślić rolę spuścizny kulturalnej w wychowaniu i rozwoju kolejnych pokoleń. Rodziny zostaną poproszone o przywiezienie ze sobą elementów strojów ludowych, które zaprezentują w trakcie wieczoru pt.: „Małe Ojczyzny”. W sobotni wieczór z kolei odkrywać będziemy „Bezkresne bogactwo historii – Kresy”.

Podczas Zjazdu, który jest jednocześnie początkiem wakacji dla dzieci i młodzieży, dla uczestników organizowane są warsztaty w małych grupach: dyskusje, zajęcia artystyczne oraz wycieczki turystyczne po Warszawie i jej największych muzeach. Obok wielu propozycji zarezerwowana jest też przestrzeń do pracy nad relacjami w rodzinach - w ofercie warsztatowej znajdą się m.in. zajęcia z umiejętności komunikacyjnych i dialogu między mężem i żoną oraz rodzicami i dziećmi.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” zajmuje się od 14 lat analizą polityki i śledzeniem rozwiązań legislacyjnych w kwestiach rodzinno-społeczno-gospodarczych.

- Z entuzjazmem przyjęliśmy zapowiedź szerokiego pakietu nowych rozwiązań w wielu aspektach odpowiadający wprost na najistotniejsze i najbardziej aktualne potrzeby rodzin. Cieszymy się na rysującą się realną szansę realizacji kilku naszych postulatów w sferze mieszkaniowej czy opieki nad dziećmi do lat trzech. Będziemy śledzić propozycje konkretnych rozwiązań legislacyjnych wprowadzających te rozwiązania. Jest niezmiernie istotne, aby w ostatecznych rozwiązaniach prawnych i finansowych zarówno proponowane w Polskim Ładzie udogodnienia i środki zmierzające do wyrównania sytuacji ekonomicznej rodzin, jak i zwiększone obciążenia fiskalne były proporcjonalne do liczby dzieci w rodzinie. Staramy się czuwać nad tym, aby ustawodawcy nie pominęli tej oczywistej dla dużych rodzin rzeczywistości, że w dużej rodzinie koszty utrzymania mnożą się przez liczbę dzieci, a dochody rodziny się przez nią dzielą. Rodzic sześciorga dzieci zarabiający np. 10.000 zł ma do dyspozycji tylko 1.250 zł na osobę. Obciążenia fiskalne takiej rodziny powinny być proporcjonalne do tej kwoty 1.250 zł, a nie 10.000 zł. Konieczne są rozwiązania gwarantujące zachowanie właściwej proporcji - mówi Radosław Waszkiewicz, Prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Między innymi te zagadnienia będą treścią dyskusji podczas eksperckiego panelu społeczno-gospodarczego, który już na stałe wpisał się w program corocznych Zjazdów Dużych Rodzin.

-  Warto zauważyć, że grupa społeczna dużych rodzin nie jest jednolita - tworzą ją zarówno przedsiębiorcy, artyści, pracownicy niższego i wyższego szczebla, rolnicy, pracownicy fizyczni i umysłowi, pracownicy etatowi i samozatrudnieni. Obejmuje także rodziny, których poziom życia, mimo że osiągają relatywnie wysokie dochody, nie jest wysoki ze względu na utrzymywanie licznej rodziny. Koniecznie jest zauważanie ich perspektywy i specyfiki - dodaje Prezes.

Przedstawiciele rządu, biznesu i instytucji regulujących życie polityczne i gospodarcze będą mieli okazję usłyszeć głos dużych rodzin i ich postulaty. Do udziału w panelu społeczno-gospodarczym na Giełdzie Papierów Wartościowych zaproszeni zostali: Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej, Łukasz Hardt, ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej, Marek Dietl, ekonomista, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Marek Kośny, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”oraz Joanna Krupska, psycholog, założycielka i wieloletnia prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Spotkanie otworzy premier Mateusz Morawiecki. Panel będzie transmitowany online na kanale YouTube i Facebook oraz udostępniony na stronach internetowych: www.3plus.pl i http://zjazd.3plus.pl 

Podczas spotkania na Giełdzie Papierów Wartościowych, zostaną wręczone także statuetki „Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2021” i „Przyjaciel Dużych Rodzin 2021”.

Jednym z elementów sobotniego spotkania jest także rozmowa o przyszłości rodziny z influencerami. Do rozmowy zaproszeni zostali rodzice, którzy wychowują przynajmniej troje dzieci, a zawodowo i prywatnie opowiadają o swoim rodzicielstwie w mediach społecznościowych, na Facebooku i Instagramie. Będziemy rozmawiać o przyszłości rodziny, perspektywach jej rozwoju, ale zadamy sobie też pytanie o marzenia. Wśród gości – m.in. autorki znane z profili familyfunbymum i ładnebebe.

 

Plan transmisji online - 26 czerwca:

10.00 – relacja z panelu społeczno-gospodarczego

14.00 – relacja z panelu lifestylowego „Duża rodzina w XXI w.” 

 

 

Plenerowy IX Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin organizowany przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerem głównym wydarzenia jest Fundacja KGHM oraz Grupa Eurocash S.A. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKN ORLEN S.A. Partnerzy: PKO Bank Polski, Fundacja PZU, Fundacja PFR, Giełda Papierów Wartościowych S.A. Partnerzy medialni: Polskie Radio S.A., TVP3 Warszawa, Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna. 

 

Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Grodzisku Mazowieckim, kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie (2020). Ze względów sanitarnych IX spotkanie dużych rodzin odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym w Warszawie.

 

——-

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to stowarzyszenie, które od 2007 roku wpływa na pozytywny obraz dużych rodzin w Polsce i inicjuje działania zmierzające do sprawiedliwego traktowania rodzin wielodzietnych przez polski system prawny. W tym celu przeprowadza badania, przygotowuje raporty i analizy dotyczące potrzeb dużych rodzin w sferze ekonomicznej i społecznej. Współpracuje z ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, samorządami i gminami. W ramach swojej działalności prowadzi także m.in. linię wsparcia dla rodzin wielodzietnych, Akademię Talentów dla zdolnej młodzieży z dużych rodzin, warsztaty dotyczące komunikacji w rodzinie. Od 2017 r. związek obsługuje także rządowy program Karta Dużej Rodziny, m.in. poprzez aktywne pozyskiwanie nowych partnerów. Przyznaje także statuetki dla firm, osób i miast przyjaznych dużym rodzinom. 

Związek zrzesza ok. 7000 rodzin z całej Polski. Jest członkiem Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (ELFAC) www.elfac.org.

 

INFORMACJA PRASOWA DO POBRANIA: KLIKNIJ

PLAKAT: KLIKNIJ

INFORMACJA O WARSZTATACH: KLIKNIJ

 

Aplikacja KDR
Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter
Facebook link