30 maja 2019 r.
Zbliżają się wakacje - czas odpoczynku dla naszych dzieci. Jak zapewnić im ciekawe spędzenie tego czasu, a jednocześnie nie martwić się o ich bezpieczeństwo?
Przede wszystkim powinniśmy dobrze zaplanować wakacje naszych pociech - przepisy prawa regulujące zasady opieki nad nimi podczas wypoczynku, dają nam ku temu proste i skuteczne narzędzia. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje, w zakresie zasad organizacji półkolonii/kolonii/obozów/biwaków dla dzieci i młodzieży.
Jeżeli wypoczynek dla dzieci i młodzieży podczas którego dzieci wypoczywają, pogłębiają wiedzę, rozwijają swoje zainteresowania, uzdolnienia lub kompetencje społeczne trwa nieprzerwanie co najmniej 2 dni w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą (w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku), warunki organizacji takiego czasu wolnego wiążą się z obowiązkami jakie spoczywają na organizatorze wypoczynku. I tak, organizator wypoczynku zapewnia uczestnikom:
Organizator wypoczynku jest obowiązany zgłosić kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku, zamiar zorganizowania wypoczynku (wyjątek stanowi wypoczynek trwający do 3 dni organizowany przez szkołę lub placówkę – w tym przypadku wymagane jest zawiadomienie przez te jednostki organu prowadzącego oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny o zamiarze zorganizowania wypoczynku, w formie przekazania karty wypoczynku).
Kurator oświaty, zgłoszenia, które potwierdzają spełnienie ustawowych wymagań, umieszcza niezwłocznie w bazie wypoczynku.
Baza dostępna jest nieodpłatnie, dla każdego zainteresowanego, pod adresem: www.wypoczynek.men.gov.pl.
Znajdziemy tam m. in. informacje o tym kim jest organizator wypoczynku (nazwa, imię nazwisko, forma prowadzonej działalności), jego danych teleadresowych, liczbę uczestników wypoczynku, jego ramowego programu, czy sposobu zapewnienia uczestnikom dostępu do opieki medycznej.
Pamiętajmy, iż wypoczynek powinien się odbyć wyłącznie po umieszczeniu zgłoszenia wypoczynku w ww. bazie!
Nadzór nad wypoczynkiem organizowanym w kraju sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. Nadzór nad wypoczynkiem organizowanym za granicą sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku. Kuratorzy posiadają, w szczególności uprawnienie do dokonywania kontroli w miejscu wypoczynku oraz żądania wglądu do dokumentacji wypoczynku w miejscu wypoczynku i po jego zakończeniu.
W razie stwierdzenia, że wypoczynek jest prowadzony niezgodnie z prawem lub danymi zawartymi w zgłoszeniu, kurator oświaty może nakazać organizatorowi wypoczynku usunięcie w wyznaczonym terminie stwierdzonych nieprawidłowości, pod rygorem zakończenia prowadzenia wypoczynku lub nakazać organizatorowi wypoczynku natychmiastowe przeniesienie uczestników wypoczynku do innego obiektu, jeżeli nieprawidłowości powodują bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia uczestników wypoczynku, pod rygorem zakończenia prowadzenia wypoczynku.
W konsekwencji, uwagi wobec organizatora wypoczynku rodzice powinni kierować zawsze do kuratorium oświaty w tym województwie, w którym organizowana jest dana kolonia czy wakacyjny obóz.
W zakresie osób sprawujących opiekę nad naszymi dziećmi, wskazać należy, iż kierownikiem wypoczynku może być osoba, która:
Wychowawcą wypoczynku może być natomiast osoba, która:
Zaświadczenia o niekaralności, ukończeniu 18 lat oraz posiadanym wykształceniu nie muszą przedstawiać instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika lub równoważnym, pełniących funkcję kierownika wypoczynku lub wychowawcy wypoczynku w formach wypoczynku organizowanych przez organizacje harcerskie.
Warunek ukończenia kursu na kierownika wypoczynku nie dotyczy natomiast osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkołach lub placówkach oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza lub równoważnym.
Warunek posiadana doświadczenia nie dotyczy nauczycieli oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza lub równoważnym.
Warunek ukończenia kursu na wychowawcę wypoczynku, nie dotyczy nauczycieli, osób pracujących z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które posiadają wykształcenie określone w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika lub równoważnym.
Trenerem i instruktorem sportu, rekreacji, animacji kulturalno-oświatowej, lektorem języka i osobą prowadzące zajęcia podczas wypoczynku, może być osoba spełniająca następujące warunki:
Ważną kwestią z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci jest również ich transport do miejsca wypoczynku.
Jeśli mamy wątpliwości w zakresie stanu pojazdu, którym będą podróżowały nasze dzieci lub gdy kierowca autokaru budzi uzasadnione wątpliwości w zakresie możliwości prowadzenia pojazdu, rodzic może dokonać zgłoszenia takiej sytuacji w komendzie policji. Możemy to zrobić z kilkudniowym wyprzedzeniem tak, by funkcjonariusze mogli zaplanować przedmiotową kontrolę.
Celem sprawdzenia:
Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r. poz. 1457 ze zm.), rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 462).
Przy takiej weryfikacji organizatora wyjazdu, na pewno będziemy spokojniejsi o bezpieczeństwo naszych dzieci.
Udanych wakacji!
Autor: Karolina Szlachetka
Zobacz również: